Kasperczyk i Syty wicemistrzami Polski*

Zwyciężając w Rajdzie Śląska Tomasz Kasperczyk i Damian Syty przypieczętowali zdobycie tytułów wicemistrzowskich w Inter Cars Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski. Dla załogi Tiger Energy Drink Rally Team była to pierwsza wygrana w tym cyklu. Zwycięstwo znakomicie podsumowało niezwykle równy sezon, w którym Tomek i Damian byli jedyną załogą punktującą w każdym rajdzie.

Swoją tegoroczną rywalizację w Inter Cars RSMP załoga Forda Fiesty R5 rozpoczęła od podium na Rajdzie Świdnickim–KRAUSE, gdzie zaprezentowała świetne tempo i przyspieszała z oesu na oes. Efektem było wywalczenie nie tylko 3. miejsca na mecie, ale także 2 bonusowych punktów za drugi czas na Power Stage’u. Pod koniec maja cała krajowa czołówka udała się na jedyną szutrową imprezę cyklu – Rajd Gdańsk Baltic Cup. Tam głównym celem Kasperczyka i Sytego było zdobywanie doświadczenia na luźnej nawierzchni, ale nie oznaczało to wolnej jazdy. Piąte miejsce w klasyfikacji generalnej przyniosło kolejne cenne punkty. Co więcej, rajd ukończyli przed – jak się później okaże – swoim największym rywalem w walce o wicemistrzostwo, Zbigniewem Gabrysiem. 3. runda mistrzostw Polski, Rajd Rzeszowski, była również piątą odsłoną zmagań w FIA ERC (Rajdowe Mistrzostwa Europy). Była to wyjątkowo trudna i obfitująca w wiele wypadków edycja podkarpackiego rajdu, więc doskonale sprawiła się tam taktyka pewnej, równej jazdy. Dzięki niej załoga w barwach Tiger Energy Drink zajęła 10. miejsce w klasyfikacji ERC, ale co ważniejsze, 5. wśród załóg zgłoszonych do RSMP. Ten wynik jeszcze bardziej umocnił pozycję Tomka i Damiana w klasyfikacji krajowego czempionatu.

Końcówka sezonu mistrzostw Polski to seria świetnych wyników załogi Fiesty R5. Choć w Rajdzie Dolnośląskim na ostatnim oesie spadli za swojego najbliższego rywala, Zbigniewa Gabrysia, to i tak przywieźli podium, a wraz z nim kolejnych 16 punktów. Taki sam dorobek uzyskali na Rajdzie Nadwiślańskim, a w kończącym sezon Rajdzie Śląska postawili kropkę nad „i” wygrywając rundę RSMP po raz pierwszy w karierze.

Pod nieobecność Filipa Nivette, który już na jedną rundę przed końcem sezonu zapewnił sobie tytuł mistrzowski, Rajd Śląska miał być przede wszystkim areną rywalizacji o drugi stopień podium pomiędzy Tomkiem Kasperczykiem i Zbigniewem Gabrysiem. Na pierwszej, sobotniej pętli rajdu załoga Tiger Energy Drink Rally Team tasowała się z kierowcą z Brzeszcz, wygrywając dwa odcinki specjalne i tracąc do niego tylko 2,3 s. Po wycofaniu się rywali Kasperczyk i Syty awansowali na pozycję liderów i nie oddali jej aż do mety. Wisienką na szczycie tortu był najlepszy czas na dodatkowo punktowanym Power Stage’u, dzięki czemu załoga zakończyła sezon zdobywając maksymalną liczbę punktów – 28 na 28 możliwych do zdobycia.

Tomasz Kasperczyk: - To był trudny, ale bardzo pozytywny sezon, na którego zakończenie zostaliśmy wicemistrzami Polski. Zdobywaliśmy punkty w każdym rajdzie, jednocześnie starając się jechać jak najszybciej. Cały czas toczyliśmy zażartą walkę ze Zbyszkiem Gabrysiem tnąc się z nim na sekundy. Na Rajdzie Śląska chciałem wywrzeć na nim presję i udawało mi się to już od odcinka testowego na którym byłem troszkę szybszy. W efekcie on popełniał błędy, ale takie są rajdy. Jestem dumny z tego, że zostaliśmy wicemistrzami Polski, bo pracowaliśmy na to z Damianem kilka dobrych lat. Jeszcze pięć lat temu nie wiedziałem za bardzo czym są rajdy, a teraz staję na drugim stopniu podium mistrzostw Polski. Tutaj na Rajdzie Śląska po raz pierwszy w naszej karierze zwyciężyliśmy również w klasyfikacji generalnej, tego uczucia długo nie zapomnimy.

Nieoficjalna klasyfikacja końcowa Rajdu Śląska 2017*

1. Kasperczyk/Syty (Ford Fiesta R5) 1:19:52,3 s
2. Marczyk/Gospodarczyk (Subaru Impreza) +1:55,9 s
3. Kotarba/Dachowski (Mitsubishi Lancer) +2:11,8 s
4. Butvilas/Heller (Skoda Fabia R5) +3:13,1 s
5. Słobodzian/Wróbel (Subaru Impreza) +3:16,9 s
6. Gryc/Kuśnierz (Peugeot 208 R2) +5:34,2 s
7. Jurecki/Trela (Peugeot 208 R2) +5:45,0 s
8. Bonder/Gerber (Renault Clio R3) +6:52,6 s
9. Krysiak/Gacek (Ford Fiesta R2) +8:41,2 s
10. Lamot/Hryniuk (Peugeot 208 R2) +8:52,4 s

Punktacja Inter Cars RSMP 2017 po Rajdzie Nadwiślańskim*:

1. Nivette/Heller 120 pkt.
2. Kasperczyk/Syty 97 pkt.
3. Gabryś/Natkaniec 66 pkt.
4. Mikołaj Marczyk 45 pkt.
5. Dominykas Butvilas 44 pkt.
6. Bouffier/Dini 42 pkt.
7. Słobodzian/Wróbel 32 pkt.
8. Łukasz Kotarba 31 pkt.
9. Marcin Gagacki 25 pkt.
10. Kajetanowicz/Baran 21 pkt.

* Wymaga zatwierdzenia przez Polski Związek Motorowy

18 Październik 2017
Sezon

2017

Wydarzenie

Rajd Śląska 2017

Autor
Informacja prasowa
Foto
fot.

RSMP - Najnowsze galerie

Facebook

Wydarzenia

4 Październik 2019
5 Wrzesień 2019
8 Sierpień 2019
12 Lipiec 2019

Twitter

Reklama

Reklama