Tytuł obroniony w mistrzowskim stylu

Dwie ostatnie edycje Wyścigu Górskiego Prządki okazały się spektaklem jednego aktora. Podobnie, jak rok temu, Szymon Łukaszczyk zdominował rywalizację na trasie w Korczynie i tym samym zgarnął pełną pulę. W miniony weekend (19-20 września) gra toczyła się o najcenniejsze trofeum całego sezonu. W przeciwieństwie do edycji z 2019 roku, tym razem musiał dopiero walczyć o Mistrzostwo Polski i to z trzeciej pozycji w klasyfikacji generalnej. Aby obronić tytuł niezbędne było zdobycie kompletu punktów, za podwójne zwycięstwo.

Sobotni poranek rozpoczął się nerwowo, od awarii samochodu, jeszcze przed startem do pierwszego podjazdu treningowego. Mimo kłopotów, w drugim treningu Zakopiańczyk wykręcił dobry trzeci czas, ale była to tylko zapowiedź prawdziwych emocji. Zespół AMS Stopka Race & Rally Car Service wyeliminował problem, a Szymon Łukaszczyk wrócił do realizacji planu i to w mocnym stylu. W pierwszym podjeździe wyścigowym padł bowiem nowy rekord trasy, a Szymon poprawił swój własny wynik o 0,308 sekundy. O determinacji urzędującego wtedy jeszcze Mistrza Polski 2019 najlepiej świadczy fakt, z jaką przewagą, po dwóch podjazdach wyścigowych sięgnął po zwycięstwo w piątej rundzie GSMP 2020. Zespołowy kolega Dubai (Mitsubishi Lancer Berg Monster), który stanął na drugim stopniu podium, stracił blisko 6,5 sekundy. Trzeci, o 6,559 s., był Daniel Stawiarski w Mitsubishi Lancer Evo.

Pierwszy ważny krok został wykonany, ale o losach tytułów decydowały jeszcze niedzielne rezultaty. Szymon Łukaszczyk nic jednak nie pozostawił przypadkowi, pewnie wygrywając  wszystkie trzy podjazdy, do których wystartował (począwszy od drugiego treningu). Nie tylko kibice, ale i główni rywale byli pod wrażeniem, gdy kierowca Mitsubishi Lancera Evo V AMS, już w pierwszym podjeździe wyścigowym pokonał 4540 metrów trasy ze średnią prędkością 154 km/h i czasem 01:45,974 sekundy. Wygrany również ostatni przejazd, ostatecznie przypieczętował zwycięstwo - drugie w Korczynie, a czwarte w sezonie 2020. 80 punktów zgromadzonych w klasyfikacji generalnej oznaczało, że tytuł Mistrza Polski stał się faktem, a Szymon Łukaszczyk drugi rok z rzędu, został najlepszym kierowcą Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski.

Na podium sezonu 2020 stanie obok Dubaia i Waldemara Kluzy (Skoda Fabia). Dzięki swoim wynikom miał też ważny wkład w wywalczenie mistrzostwa w klasyfikacji klubowej, dla Auto Moto Klub Limanowa.


Szymon Łukaszczyk: Za nami bardzo krótki, nietypowy, a momentami nawet dziwny sezon. Rozpoczęliśmy od chyba najgorszego możliwego scenariusza, ale za to finał był dla nas wyjątkowo szczęśliwy. Zrobiliśmy wszystko, co było możliwe, żeby obronić tytuł Mistrza Polski i osiągnęliśmy cel w naprawdę pięknym stylu. Statystyki mówiły jedno – że musimy wygrać wszystkie cztery rundy, więc po Sopocie, nie było już marginesu błędu.

Nawet sobotnie problemy nie zmniejszyły naszej determinacji, a myślę, że dodatkowa adrenalina pomogła na linii startu. Zespół i kierowca i samochód wspólnie stanęli na wysokości zadania, dlatego mimo przeszkód osiągnęliśmy cel. Wszystkie wygrane podjazdy, które ukończyliśmy i dwa rekordy tras w Pezinok i Korczynie – to dedykuje rodzinie, całemu zespołowi, kibicom i wszystkim, którzy wspierają nas od początku przygody z GSMP. Szkoda, że GSMP 2020 tak szybko się zakończyło, ale zamykam ten sezon bardzo szczęśliwy. Dziękuje, za emocje tych trzech wyścigowych weekendów!

 

23 Wrzesień 2020
Sezon

2020

Autor
informacja prasowa
Foto
Grzegorz Kozera

GSMP - Najnowsze galerie

Facebook

Twitter

Reklama

Reklama