Poland Racing Team powered by BorgWarner po 18. Wyścigu Prządki

W miniony weekend odbył się 18. Wyścig Górski Prządki-Valvoline - ostatnia eliminacja Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski. Tegoroczna edycja wyścigu przyciągnęła na swoją listę zgłoszeń ponad 70 zawodników, w tym oczywiście reprezentantów Poland Racing Team powered by BorgWarner - Szymona Piękosia i Karola Krupę. Na domowej dla Szymona i Karola, liczącej 4 540 m trasie, w tym roku wprowadzono kilka zmian mających zwiększyć bezpieczeństwo zawodników, m.in. zamontowano dodatkowe - podwójne bariery, zwiększono liczbę punktów obserwacyjnych itp. Te działania były koniecznie ponieważ organizator wyścigu - Automobilklub Małopolski Krosno ma ambicje podnieść rangę zawodów do Międzynarodowego Pucharu w Wyścigach Górskich (FIA IHCC - FIA International Hill Climb Cup).

Zawodnicy rozpoczęli weekend klasycznie od Badania Kontrolnego, w tym roku przeprowadzanym jednak na płycie Krośnieńskiego rynku. Kolejnym punktem piątkowego harmonogramu była prezentacja zawodników startujących w wyścigu.

Sobota przywitała wszystkich deszczową aurą. Od samego początku padający deszcz oraz chłód dawały się wszystkim we znaki, mimo to pierwsze podjazdy odbywały się bardzo płynnie. Mimo ciężkich warunków, zarówno Karol jak i Szymon zaprezentowali b. dobre tempo. W pierwszym treningu obaj zameldowali się w TOP10 - Karol na 5 miejscu, Szymon na miejscu 9. Niestety ten podjazd był ostatnim sobotnim podjazdem Karola:

W sobotę zmagaliśmy się z drobną usterką odmy, przytkał się zaworek, lecz dość problematyczną w skutkach. Uszkodził się simering na wale, jakby tego było mało to jeszcze pękła tarcza hamulcowa, niestety nie mieliśmy zapasowej. Nie poddaliśmy się i udało się zdobyć tarcze, lecz nie mieliśmy adaptera do nich, tutaj należą się wielkie podziękowania dla zaprzyjaźnionej firmy Wojciecha Pawłowskiego. W 5 godzin wykonał nam nowe adaptery.

Szymon natomiast do końca dnia prezentował bardzo dobre tempo, regularnie poprawiając swoje czasy: w drugim treningu 2:13,250 a w podjazdach wyścigowych, kolejno: 2:01,669 i 2:03,789 - Jestem bardzo zadowolony z dzisiejszego dnia. Mimo warunków pogodowych udało się pojechać bardzo dobre przejazdy. W pierwszym podjeździe wyścigowym zabrakło jedynie 0,145s do poprzedniego zawodnika co myślę, że jest do poprawy. Bardzo szkoda, że samochód Karola uległ awarii, ale wiem, że chłopaki tam cisną i trzymam mocno kciuki, żeby Karol mógł jutro pojawić się na starcie.

Niedzielny poranek ponownie przywitał wszystkich deszczem i jeszcze większym chłodem. Do pierwszego podjazdu treningowego wystartował jedynie Szymon który rozpoczął od wysokiej - 5 pozycji w Klasyfikacji Generalnej. Niestety mimo sobotnich napraw, Skoda ponownie uległa awarii, jednak nie tak poważnej jak poprzedniego dnia i już na drugim podjeździe treningowym Karol pojawił się na linii startu: W niedzielę po zamontowaniu tarcz byliśmy zmotywowani i pełni nadziei na start, lecz wskutek sobotniej awarii po przejechaniu 3km okazało się, że rozciekł się simering pod kołem zamachowym, lecz jak zwykle się nie poddaliśmy, odpuściliśmy pierwszy podjazd treningowy, szybki demontaż skrzyni, wymiana uszczelniacza i byliśmy gotowi na drugi trening i tutaj należą się ogromne podziękowania dla naszych mechaników : Pawła Folcika, Sylwestra Typrowicza i Jurka Dudy za ekspresową pracę. Teraz było już tylko dobrze.

 

Podjazdy wyścigowe obaj zawodnicy Poland Racing Team powered by BorgWarner rozpoczęli od bardzo dobrych czasów. Przesychający asfalt i okienko w opadach deszczu zaowocowały 3 miejscem Karola z czasem 1:55,085 oraz 5 miejscem Szymona z czasem 1;59,411! Drugi podjazd był nieco mniej szczęśliwy dla Szymona. Na pierwszym prawym zakręcie zachaczył on o zabezpieczające trasę baloty i urwał spoiler co sam kierowca podsumował tak: Bez spoilera nie dało się szybko jechać, tył był totalnie niestabilny, czułem się jakbym jechał driftowozem.

Mimo zmniejszonej przyczepności na tylnej osi, Szymonowi udało się osiągnąć czas 2:07,599. Ostatecznie niedzielne zmagania Karolowi udało się ukończyć na podium! 3 miejsce w Klasyfikacji Generalnej z przewagą 0,783 nad zawodnikiem z 4 miejsca. Niedziela poszła znakomicie, samochód działał perfekcyjnie co pozwoliło na dojechanie do mety na 3 miejscu w klasyfikacji generalnej, co uważam za dość spory sukces, biorąc pod uwagę, że mieliśmy o 5 podjazdów mniej niż konkurencja.

Szymon ukończył ostatnią rundę GSMP na 9 pozycji w Klasyfikacji Generalnej.
To były zdecydowanie udane zawody. Bardzo się cieszę z uzyskanych wyników. Na drugim podjeździe wyścigowym urwałem spoiler co spowodowało stratę kilku sekund. Gratuluję Karolowi 3 miejsca w generalce. Cieszę się, że udało się naprawić Skodę i wszystko zadziałało tak jak trzeba.

Gratulujemy organizatorom za świetne zawody, począwszy od badania kontrolnego, świetny pomysł z prezentacją zawodników, uważamy że Wyścig Górski w Prządkach zasługuje na miano rangi Mistrzostw Europy w 100%!!
Dziękujemy naszym sponsorom za ogromne wsparcie i zaufanie. To dzięki Wam mogliśmy zawsze walczyć do końca. Dziękujemy naszym mechanikom którzy niejednokrotnie w tym sezonie dokonywali rzeczy niemożliwych - chłopaki, jesteście najlepsi. Dziękujemy naszym rodzinom za wspieranie nas do samego końca, w tych przyjemnych ale przede wszystkim ciężkich chwilach.

Ogromne podziękowania należą się oczywiście wszystkim kibicom za mega doping - dziękujemy! W przyszłym roku obiecujemy, że będzie dużo szybciej !

 

Głównym sponsorem zespołu jest firma BorgWarner. Za obsługę techniczną samochodów odpowiadają firmy Autorace i CustomTechnology.

25 Wrzesień 2021
Sezon

2021

Autor
informacja prasowa
Foto
Agencja UMA Agnieszka Wołkowicz

GSMP - Najnowsze galerie

Facebook

Twitter

Reklama

Reklama